Komputerowe badanie wzroku

Badanie wzroku

 Autorefraktometr - czyli urządzenie do „komputerowego badania wzroku” jest jedynie narzędziem do wskazania kierunku wady. „Paragon” z takiego badania nie ma nic wspólnego z rzetelnym wynikiem i optyk w żadnym przypadku nie powinien wykonać okularów według tak przedstawionego wyniku. Urządzenie to pokazuje nam wyłącznie przybliżoną korekcję optymalną jaką można zastosować, nie należy wierzyć takiemu wydruku z maszyny, ponieważ jest to informacja dla lekarza, optometrysty czy refrakcjonisty o tym jaka wada występuje w przybliżeniu czy występuje astygmatyzm (cylindry) i w jakich mniej więcej osiach.

Właściwy pomiar refrakcji opiera się na badaniu subiektywnym, czyli stosowaniu przez badającego określonych procedur badania i słuchaniu odpowiedzi badanego podczas jego wykonywania. Stosowanie różnych testów pozwala nam na dokładne sprecyzowanie mocy dla danego oka, ustalenie osi cylindrów o ile występuje astygmatyzm u badanego. Takie badanie wykonuje się za pomocą foroptera bądź/i okularów próbnych. Wtedy sam badany określa sobie tak naprawdę w których mocach lepiej widzi , specjalistom zależy żeby to pacjent sam mógł przekonać się, jak może widzieć i zadecydować w jakiej korekcji czuje się komfortowo.

Na podstawie „wydruku z komputera” nie można przepisywać pacjentowi okularów, a tym bardziej wykonywać ich u optyka, bądź aplikować soczewki kontaktowe.