Okulistka Rzeszów

Soczewki kontaktowe z filtrem UV

 Przy zakupie soczewek kontaktowych warto zapytać optyka czy są z filtrami UV. Dlaczego? Ponieważ promieniowanie UV odbijane przez chodnik , trawę czy wodę a w zimie śnieg, docierają do naszych oczu również z boków okularów przeciwsłonecznych (najlepsze są okulary półokrągłe z bocznymi osłonami). Te promienie UV przedostają się bokami do naszego oka są skupiane przez rogówkę i bardziej szkodzą niż te dochodzące do naszej rogówki frontalnie. Dlatego też soczewki kontaktowe UV mają pozytywny wpływ na „pochłanianie” promieniowania UV. Trzeba pamiętać, że takie soczewki nie zastąpią nam okularów przeciwsłonecznych, dlatego powinny być noszone wraz z okularami przeciwsłonecznymi (wysokiej klasy z filtrami oraz polaryzacją). Zapewnia to lepszą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Soczewki kontaktowe korygują tak samo naszą wadę wzroku jak okulary korekcyjne. Są wygodne w noszeniu łatwe do założenia i pielęgnacji. Ułatwiają życie osobą które uprawiają sporty bądź mają napięty harmonogram dnia. Są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią nosić okularów, oraz osób z dużymi wadami wzroku, dają swobodę, możliwość noszenia okularów przeciwsłonecznych.

Soczewki kontaktowe UV są bardzo wygodne, lekkie, elastyczne, miękkie, dzięki czemu nie odczuwamy w nich dyskomfortu. Naukę zakładania i zdejmowania soczewek zaczynamy u specjalisty, który posiada wiedzę na ten temat. Nie wolno zakładać soczewek samodzielnie, ponieważ rożne są reakcję osób na materiał z którego są wykonane a przede wszystkim założenie ciała obcego na oko (występują sporadyczne reakcje alergiczne). Specjalista pokazuje jak prawidłowo założyć oraz zdjąć soczewkę, pokazuje całą pielęgnacje (zaniedbania mogą doprowadzić do infekcji).Przestrzeganie zasad higieny to najważniejszy punkt przy noszeniu soczewek kontaktowych.

Pamiętać również trzeba o dacie otwarcia soczewek kontaktowych (data założenia).Po upływie terminu ważności trzeba wyrzucić i założyć nową. Najwygodniejsze i komfortowe w utrzymaniu czystości są soczewki jednodniowe. Materiał z którego zrobiona jest taka soczewka oraz ich konstrukcja pozwala dopasować ja do kształtu gałki ocznej, dlatego tak bardzo ważne jest dobranie soczewek i założenie pierwszej pary u specjalisty. Dobra pielęgnacja odpowiednim płynem pozwala nam na cieszenie się z komfortu całym dniem, są tak wygodne, że zapominamy że je mamy na oczach. Materiał jest biokompatybilny (nie toksyczne, nie szkodliwe na funkcje biologiczne), przepuszczają wystarczającą ilość tlenu do ozu (tzw. silikonowo hydrożelowe), zaliczają się do wyrobu medycznego. Soczewki kontaktowe mogą nosić również Panie, które lubią się malować, zachowując zasadę: najpierw załóż soczewkę potem się pomaluj, oraz zdejmij soczewkę i wyczyść ją przed zmyciem makijażu.W soczewkach kontaktowych zazwyczaj widzimy obraz lepiej, wyraźniej, ponieważ jest ona założona bezpośrednio na rogówce, koryguje nam wadę bezpośrednio na poziomie oka ( w okularach w odległości 1-2 cm). Nie zsuwają się tak jak okulary z nosa, dlatego wiele ludzi decyduje się na dobór soczewek kontaktowych UV. Dodatkowym plusem soczewek jest to, że zapewniają nam szersze pole widzenia i lepsze widzenie peryferyjne niż okulary. Nie parują (np. w zimie), nie uszkadzają się podczas np.; sportów, tak jak okulary korekcyjne. Dostępne są soczewki kontaktowe dla osób z astygmatyzmem i nie ma żadnej granicy wiekowej do noszenia soczewek kontaktowych , również nawet dzieci mogę je nosić. Ostatnio są na rynku dostępne soczewki kontaktowe progresywne, które cieszą się sporym zainteresowaniem.